Go Klub Pardubice

Klub, kde je možné si zahrát Go. Pravidelná setkání - každé úterý od 17,30 hodin v Dobré čajovně :)

Středa, září 19, 2007

deštivé úterý

Jak jsem avizoval, minulý týden jsme tu s Leničkou nebyli, takže nevím, co se dělo. Kluci říkali, že se sešli Milan, Honza a Peta a z výsledků si pamatuju jedině to, že Petu oba s handicapy porazili (Milan s H4 a Honza s H9).
Včera jsme se sešli až na 7 hodinu a protože jsme si zapomněli naši soupravu na moravě, tak jsme zase byli odkázání na tu jedinou čajovnickou, dokud nepřišel Peta se svojí.
Z výsledků:
Luboš (b) vs. Honza s H9 - b (nepamatuju se přesně, asi o 10);
Milan (b) vs. Lenička s H4 - č o 4,5;
Luboš (b) vs. Peta (č) - č o 0,5;
dvě hry Peta (b) vs. Milan s H4 - obě č (první vzdáním a druhou asi o 10);
dvě hry Lenička vs. Honza - obě Honza (první vzdáním a druhou o hodně moc).
Pár komentářů k hrám:
S Milanem už je to hodně těžké, nějak se nám chlapec hrozně zlepšil, jestli bude takto pokračovat dál, tak aby dával handicapy on nám (mě a s Petovi). Měl by zajet někam na turnaj, ať si taky uhraje nějaké body do ratingu. Je student, tak ho to nebude moc stát a naděje na ceny za výhry je určitě vysoká.
I s Honzou to není už na H9 moc hratelné, ze začátku jsem nevěděl, co dříve, hořelo mi to všude, ale pak se mi podařilo všechno oživit a pak i něco vzít, ale je to hodně těžké, už se taky zlepšil a nedělá základní chyby.
Jak hrála Lenička s Milanem jsem neviděl, ale tam teda musela dobře zabojovat, ale ve hrách s Honzou se vrátila ke své taktice "všechno nebo nic" - útočila bez ohledu na možné ztráty - a ono to včera dopadlo většinou na ty ztráty.
Dále jsme informovali ostatní o nabídce prezentace na výstavě "Naše dítě" a o tom, že schůzky by se opět přesunuly na čtvrtek, protože někteří budou dojíždět za studiem a v úterý tu nebudou.
Luboš

Neděle, září 09, 2007

NÁBOR DĚTÍ

Od konce září opět poběží dětský kroužek go při DDM Alfa v Polabinách. Protože je Aleš pryč, povede ho Lenička. Je určený pro děti od 4. třídy až do 18ti let (starší můžou přijít sem do čajovny). Přivítáme i úplné začátečníky. Vysvětlíme základní pravidlo svobod a potom může každý už zkusit začít hrát. Kroužek bude každé druhé pondělí asi od 15:30 do 17:30. Podrobnější rozpis, který týden kroužek bude, sem napíšeme později.
Také letos budeme pořádat turnaje o pěkné ceny. Šanci má každý, protože se bude hrát s handicapy pro slabší hráče.
Kdo má zájem, měl by se přihlásit přímo v DDM Alfa. První informační schůzka bude v pondělí 24. září v 17:30 hodin. Nebojte se a přijďte, jste vítáni!!!
Lenicka

Čtvrtek, září 06, 2007

úterý

Když jsem přišel do čajovny, tak měli Milan s Honzou už dohranou první rovnou partii a začínali druhou, kdy měl Milan bílé a hráli H2 (takže si lze domyslet, jak dopadla první hra) - i tuto Milan vyhrál.
Mezitím přišla Lenička, takže jsem pak zahrál H7 s Milanem (nepovedlo se mi, takže příště snížíme handicap), pak už Milan musel jít domů. Na Milanovi je vidět zřetelný posun a projevily se desítky (možná už padla stovka?) her odehraných na KGS během prázdnin a jeho tamní ohodnocení 12 kju nebude náhodné.
Lenička hrála dvě hry s Honzou, tentokrát vyhrávaly černé kameny, v první je měla Lenička a ve druhé Honza.
Zastavil se také Michal, ale jen si vyzvedl kameny, které jsme mu přivezli z Brna.
Toť pro dnešek vše. Příští týden s Leničkou nepříjdeme, takže reportáž snad napíše někdo jiný.
Luboš

Úterý, září 04, 2007

Pandanet Go European Cup v Brně

Jak jsem napsal v předchozích zprávách, tak se stalo, s Leničkou jsme se zúčastnili PGEC v Brně (Lenička o tom napsala na svých stránkách: http://lenicky-zahradka.blog.cz/0709/turnaj-go). Ještě třeba dodat, že Pardubice reprezentoval ještě Tukan, zatímco ostatní co o tom uvažovali se nakonec zalekli a nejeli.
Do turnaje jsem jel s tím, že můj vstupní rating 18k by měl být podhodnocený a měl bych vyhrávat, což se docela potvrdilo, ale je to turnaj a může se přihodit cokoli. Například hned v první hře jsem soupeři umrtvil velkou skupinu, abych potom v koncovce přehlédnul atari na své kameny, které ji střihaly; naštěstí si toho nevšimnul ani soupeř a tak jsem to v následujícím tahu opravil, ale kdo ví, jak by to skončilo kdyby toho využil (vyhrál jsem asi o 50 a ta skupina byla tak za 25 – takže by to bylo hodně napínavé). I v dalších kolech jsem předvedl nějaké blbosti, třeba ve čtvrtém kole (s mladým Slávkem Zmekem) jsem tak dlouho (nejmíň 5 minut) přemýšlel odkud začít útočit až jsem to položil na to nejnesmyslnější místo a soupeř to následujícím tahem zabetonoval a přitom jsem v pohodě mohl sebrat jeden kámen a proniknout mu do strany (nejméně 10 bodů). V pátém kole to byl hrozně nervózní zápas, protože se soupeři stále zlepšovali a já chtěl cenu za 5 výher, nakonec se to podařilo, ale únava po 2,5 hodinové bitvě byla hrozná. Korunu všemu nasadilo poslední šesté kolo (soupeřka do turnaje přišla s 15k a měla černé), hra to byla hodně vyrovnaná, sice se mi povedly nějaké lokální boje, ale za cenu opevnění soupeřčina území, takže si ani nejsem jist, jestli to stálo za to a ke konci jsem nějak psychicky odpadal. Nicméně nic důležitého jsem neztratil a spočítali jsme výsledek – 77 proti 70 + 6,5 – smůla, o jeden špatně položený kámen (a rozdíl v ceně byl víc než kompletní sada skleněných kamenů). Takže jsem dostal cenu za 5 výher, šestá mi nevyšla – i když jsem o tom později přemýšlel a tak nějak si myslím, že jsem (ano, už 10 let pracuji po studiu na MFF jako matematik) udělal chybu při sčítání – určitě jsem počítal 3 černá území: 10, 20 a 3*12+1 nebo 3*11+4, no a 37+30 není 77, ale radši na to nemyslet, v análech je navždy zapsáno, že vyhrál černý (a třeba soupeřka taky vynásobila špatně moje území). Ale poučení pro příště je určitě: pokud je výsledek těsný, tak to radši ještě jednou přepočítáme. Jenomže já tou dobou cítil úlevu, že to mám za sebou, i tak vcelku úspěšně, takže jsem byl spokojený.
Podobně jsem to psal i o předešlém turnaji v Blansku, tyto turnaje jsou (až nečekaně) psychicky i fyzicky hrozně vyčerpávající, plánovaný čas kola 4 hodiny plus ještě přestávka způsobuje dlouhé čekání a to ubíjí. Ještě dobře to zvládají děti, ty si neustále hrají a blbnou, ale to my dospělí nějak neděláme, někteří kouří a pijí kávu, ale to my taky neděláme ...
Lenička si to popsala sama na výše uvedeném odkazu, takže ještě krátce o Tukanovi. Ten se držel velmi dobře, ale v sobotu bohužel jednou prohrál, takže po první nedělní výhře měl 4 body a poslední kolo hrál napínavý zápas o cenu s borcem, který měl taky 4 body. Bylo to vyrovnané, jak už asi ta poslední kola bývají, ale bohužel mu to o pár bodů nevyšlo. Ale stejně byl spokojený: 4 výhry a +90 bodů do ratingu - odjížděl s více než přijel.
Turnaj se konal na brněnské přehradě v hotelu Santon, prostředí bylo hezké, dalo se tam pro uklidnění procházet kolem přehrady.
Celkově to tedy můžeme hodnotit kladně a příště snad opět.Taky jsme si konečně koupili goban a kameny, takže nebudeme limitováni pouze tím jedním v čajovně.

Pondělí, září 03, 2007

Minulé úterý (mail od Honzy)

Minulý sraz jsem ze sobeckého důvodu pro pracující jádro GO Clubu zrušil. Až z dalekého Ústí nad Labem, o jehož neproniknutelné a za nehty zalézající černotě si můžou otrlí goisti se zálibou v duchaření a meditaci o chaosu a rasizmu nechat jen zdát zlý sen, mi přijel můj malý bratr. Jsme oba dvaja začátečníci. Jelikož jsem, i přes nevinnou hru (bílými), začínal dříve, zkušenější dva razy vyhrál. V půli druhé partie se však dostavila tajemná postava zvědavě pokukující naším směrem. Kdyš padla noc mohl se cizinec v černém přiblížit beze strachu. Přistoupil, představil se, kolena se mi třásla napětím až jsem si usmyslel, že toho využiju a jedné své skupině vypomůžu kamenem, který jsem zřejmě nedbale položil na goban a který se posunoval do výhodnějších končin světa GO. Setkání s cizincem probíhalo nad mé očekávání vesele. Když pak Milan odcházel přislíbil účast na nadcházejícím sletu.

Sobota, září 01, 2007

Pozdravy z Kodaně

Ahoj. Posílám pozdravy z Kodaně a přeju Vám pěkné hry na turnaji v Brně. Podle rozpisu jsem viděl, že bude hrát Luboš, Lenka a tukan. Budu sledovat partie přenášené na igs a kgs. Jsem zvědavý, jak to půjde.
Tady vše dobré - ještě jsem nestihl zajít do místního Go klubu, ale naučil jsem hrát Go Santiaga ze Španělska a pak jsme se sešli v kavárně na Vanløse s fajterem z Bratislavy. Zahráli jsme nejdříve s 8 kameny a pak s 9 kameny. Bylo to fajn.
Rád bych též upozornil na možnost přidávat komentáře :) :) :).
Ahoj Aleš